fbpx
Kitas Kinas Kitas Kinas

Dial Code Santa Claus: 80-ųjų veiksmo filmų įkvėptas „Vienas namuose“ pirmtakas

Švenčių sezonas jau čia, o su juo ir filmų Vienas namuose maratonas. Pasakojimą apie mažą berniuką, kurį šeima netyčia palieka vieną namuose ir kuris turi apsiginti nuo dviejų piktų vagišių daugelis mūsų esam matę ne po vieną kartą. Tačiau likus metams iki Vienas namuose pasirodymo prancūzai susuko 3615 code Père Noël (prieš metus išleistas Š. Amerikoje pavadinimu Dial Code Santa Claus ir taip pat žinomas kaip Game Over,  Deadly Games, bei Hide and Freak), tik čia į namą veržėsi ne vagys, o psichopatas Kalėdų senelis ir vaikis ne sarkastiškas išsižiojėlis, o Stallonę ir Švarcą garbinantis kompiuterių genijus. Taip pat pirmtakas siūlo daugiau stiliaus, siaubo, bei kraujo. Šis filmas atsako į visus klausimus, kurie gali kilti kiekvienam, kreivų minčių turinčiam, Vienas namuose žiūrovui. Kas, jeigu Kevinui McCallisteriui būtų iškilęs tikras pavojus būti nužudytam įsibrovėlių? Kas nutiktų jei visi spąstai ir kankinimo prietaisai padarytų realią žalą? Ir kas jei mažas berniukas pajustų tikrą tokio likimo svorį ir išgyventų rimtą traumą?

kadras iš filmo Dial Code Santa Claus

Pasak režisieriaus René Manzoro Dial Code Santa Claus buvo įkvėptas 80-tųjų veiksmo filmų, kas nulėmė ir pagrindinio personažo, devynmečio Thomo, įvaizdį. Stilingu mulletu pasidabinęs vaikis yra John McClane iš Kieto riešutėlio ir Turtuolio Ričio hibridas. Jis apsėstas kompiuterių ir veiksmo filmų, dievina savo šunį JR ir be galo myli savo turtingą mamą ir senelį. Kai Kalėdų išvakarėse jo draugas Pilou prasitaria, kad Kalėdų senelis neegzistuoja, o mama iškeliauja švęsti į ofisą, mažasis Thomas name įtaiso sekimo kameras, tikėdamasis užfiksuoti Kalėdų senelį. Pasitelkdamas Minitel tinklą (interneto pirmtaką žinomą tik tiems kas 80-taisiais gyveno Prancūzijoje, kuris vartotojams suteikė prieigą prie telefono ir adresų katalogo, taip pat skelbimų lentų ir parduotuvių) surenka kodą „Kalėdų senelis“ ir prisijungia prie pokalbių kambario, kuris tariamai sujungia žmones su seneliu. Thomas ragina Kalėdų senelį pasirodyti, kad galėtų įrodyti jo egzistavimą, bet jam nežinant yra sujungiamas su kuoktelėjusiu persirengėliu, kurį visai nesenai Thomo mama atleido iš darbo. Taip berniukas suteikia lengvą kelią kerštui. Minitel tinklas čia naudojamas ne šiaip sau – René Manzoro idėją filmui sugalvojo po to, kai norėdamas mamai užsakyti gėlių , naudodamasis Minitel, per klaidą pateko į sekso pokalbių kambarį.

René Manzoro filmavimo aikštelėje

Kai tik senelis pasirodo namuose ir paaiškėja, jog tai labiau Charlesas Mansonas, nei Kalėdų tėvas, vaikiškas filmo tonas persijungia į siaubingą slasher stiliaus rėžimą. Ir turbūt jau dabar turėčiau įspėti – nors pagrindinis herojus yra vaikas, filmas tikrai skirtas ne visai šeimai, o jei jūsų atžalai teks susidurti su šiuo kūriniu apsilankymas pas psichoterapeutą bus būtinas. Sekant siužetą ir stebint Thomo paruoštų spąstų konstrukcijas darosi akivaizdu kodėl René Manzoras garsiai svarstė imtis teisinių veiksmų prieš kompaniją Fox. Kopijavimo įtarimus patvirtina ir tai, jog Vienas namuose parašęs  Johnas Hughesas gyrėsi idėją filmui sugalvojęs su šeima atostogaudamas Paryžiuje. Norint atrasti potencialių platintojų filmas buvo pristatytas Kanų kino festivalio mugėje ir sulaukė dėmesio iš Amerikiečių prodiuserio, kuris siūlė daryti filmo perdirbinį. Tačiau 1990-taisiais pasirodžius Vienas namuose, kuris tuo metu pasiekė daugiausiai uždirbusios komedijos statusą, Dial Code Santa Claus platinimas Amerikoje buvo atšauktas, o perdirbinio idėja buvo užmiršta. Stebina tai, kad toje pačioje Vienas namuose išgimdžiusioje orbitoje filmas buvo giriamas tokių gigantų kaip Stevenas Spielbergas ir George Lucasas, kurie René Manzorą pakvietė darbuotis kuriant serialą Jaunasis Indiana Džounsas. Taip ir nesulaukęs padoraus išleidimo 1990 m. Dial Code Santa Claus atidarė Avoriazo fantastinių filmų festivalį ir sulaukė ovacijų iš žiūrovų tarp kurių buvo ir Romanas Polanskis, Wesas Cravenas bei Ray Bradbury. Tais pačiais metais Italijos festivalyje Fantafestival atsiėmė apdovanojimus už geriausią filmą ir geriausią režisūrą, taip pat buvo pristatytas Sitgeso kino festivalyje. Tačiau režisieriaus gimtinėje filmas tokio dėmesio nesulaukė, kino teatruose buvo rodomas tik vieną savaitę, mat platintojas filmą į kino teatrus paleido tik tokiam periodui, kurio užtektų išpūsti kainą pardavimams televizijai. Galiausiai filmas tapo hitu VHS kasečių rinkoje ir Prancūzijoje išliko pardavimų ir nuomos sąrašų viršūnėje visą pusmetį.

kadras iš filmo Dial Code Santa Claus

Dešimtmečius filmą buvo galima atrasti tik tarp VHS kasečių arba tarp piratinių DVD diskų. Tik daugiau nei prieš metus, fanų dėka, filmas galiausiai buvo restauruotas ir išleistas Blu-ray pavidalu, po to sekė sėkmingos premjeros Amerikoje ir dabar filmą lengviau gali atrasti visi kultinio kino entuziastai. Filmas pasižymi vintažiniu MTV vaizdo klipų stiliumi, nuostabią švenčių nuotaiką sujaukiančia siaubo atmosfera ir nuorodomis į tokių veiksmo filmų klasiką kaip Rembo, Komando ar Kietas riešutėlis. Kai kurių bandomas įsprausti į „toks blogas, kad net geras“ kategoriją, daugybę beprotiškų scenų savyje talpinantis ir gerokai kruvinesnis nei pagal animacinių filmų logiką sudėtas, visai šeimai skirtas Vienas namuose, Dial Code Santa Claus demonstruodamas meilę 80-tųjų tropams akivaizdžiai pralenkė laiką. Juk būtent šią formulę išpopuliarino Stranger Things kūrėjai, kurių pavyzdžiu jau nusekė ne vienas.

Share Post :

More Posts

Parašykite komentarą