fbpx
Kitas Kinas Kitas Kinas

Morgan: A Suitable Case for Treatment (1966)

Morganas Deltas visiškai išprotėjo. Žmona Leonie su juo skiriasi, o jis gyvena mašinoje šalia savo buvusių namų, garbina savo stabus – Trockį, Leniną ir Marksą ir žavisi gyvūnais. Jo žmona tai turtingų buržua dukra, o jis pats komunistės motinos išaugintas menininkas. Leonie nori vesti Morgano bičiulį, snobą, galerijos savininką, Napierą. Bet Morganas taip lengvai nepasiduos, jis gyvulys, jis gorila, jis kovos dėl savo patelės iki galo. Ir čia prasideda serija nenuspėjamų nuotykių ir pokštų.

Morgano Delto istorija pirmą kartą ekrane pasirodė kaip televizinė pjesė 1962 metais BBC kanale su Ian Hendry pagrindiniame vaidmenyje. Istorijos autorius – David Mercer, kuris kovojo su sunkia depresija. Merceris savo laiku padarė didelę įtaką Britų televizinėms dramoms ir buvo pirmasis svarbus Britų dramaturgas savo karjerą pradėjęs televizijoje. Jo darbai pasižymėjo universalumu ir intelektualiomis, filosofinėmis, bei politinėmis temomis. Mercerio parašyta Morgano istorija buvo modifikuota, paaštrinta ir 1966 metais režisieriaus Karel Reisz pateikta filmo formoje. O pagrindinį vaidmenį perėmė charizmatiškas David Warner.

Pirmasis pateikimas buvo gana konservatyvus ir laikėsi vieno žanro rėmuose, tuo tarpu filmas Morgan buvo visiškai išsilaisvinęs ir žaismingas. Tai ir vedybinis farsas screwball komedijos rėmuose ir Swinging London filmas. Čia šaipomasi iš britų klasių sistemos ir apskritai iš visų vertybių kurių visuomenė buvo įsikibusi. Taip pat galima įžvelgti ir kritiką tuometiniam jaunimui, kuriuos galima tapatinti su pagrindiniu herojumi – meninku besižavinčiu komunistinėmis idėjomis, tačiau tuo pačiu metu norinčiu mėgautis vartotojiškomis gėrybėmis. Toks daugiasluoksniškumas yra vienas iš bruožų, kuris šį filmą daro tokiu įdomiu.

1966 metais psichodeliniai narkotikai ir keistos psichinės stadijos tampa popkultūros dalimi. Tad nenuostabu, kad Morgan tapo esminiu filmu, kuriame Britų socialinis realizmas pajuda į siurrealistiškai vaizduojamas vidines psichologines būkles. Režisierius Karel Reisz buvo pasižymėjęs kaip vienas Free Cinema dokumentinių filmų judėjimo įkūrėjų, bei su filmu Saturday Night and Sunday Morning įrodė, kad natūralizmas gali būti priimtinas žiūrovams, tai buvo vienas iš taip vadinamos Britų Naujosios Bangos perliukų. O Morgan, tapo dar vienu žingsniu į priekį režisieriaus kelyje.

Morganas Deltas yra tampomas tarp savo turtingos, kapitalizmo privalumais besimėgaujančios buvusios žmonos ir savo stalinistės motinos, tarp gyvuliškų instinktų, laukiniškumo ir visuotinių moralės normų, bei buržuaziškų manierų.  Urbanistinėse civilizacijos džiunglėse Morganas įsivaizduoja save kaip didelę grėsmingą gorilą. Ne veltui Karel Reisz filmą papildė dokumentinių filmų apie gamtą, bei tokių filmų kaip Tarzanas ir King Kongas iškarpomis ir dar labiau viską pagyvino žaismingomis, pagreitintomis scenomis. Visa šią beprotybę puikiai papildo Johnny Dankwortho lengvabūdiškas džiazas. Scenografija ir kostiumai atspindėjo tuo metu tarp jaunimo vyraujantį modizmą ir Oskaro nominacija buvo skirta ne tik aktoriai Vanessai Redgrave atlikusiai Leonie vaidmenį, bet ir kostiumų dizainerei Jocelyn Rickards.

Mes Morganą matome ne tik kaip gorilą (ar guerrillą?), bet ir kaip mamos berniuką,  warholišką, intelektualų hipsterį ir kaip dėmesio trūkumo kamuojamą, žmonos paliktą vyrą. Milžiniško entuziazmo, komunistiškų fantazijų vedamas jis įvairiomis formomis bando susigrąžinti žmoną, nuo garso instaliacijų trukdančių jos vakarą su Napieru iki pagrobimo ir vestuvių sužlugdymo. Jo nenuramina net ir areštas ir kalėjimo grotos. Kad ir koks trenktas šis vyrukas mes simpatizuojame jam ir ne tik mes, bet ir Leonie negali nuslėpti, net ir po skyrybų, neblėstančio susižavėjimo Morganu.

Po ilgų bandymų Morganas atsiduria beprotnamyje, nepaisant to jis lieka nugalėtoju. Jį aplankiusi nėščia Leonie pašnibžda Morganui paslaptį, kad jam pavyko pasėti komunizmo sėklą jos buržua giminėje. Morgano beprotybė tai ne būklė, kurią reikia gydyti, tai maištas, kuris yra blaivaus proto aktas prieš išprotėjusį pasaulį.

 

 

Share Post :

More Posts

Parašykite komentarą