fbpx
Kitas Kinas Kitas Kinas

Common People: Portrait of Jason (1967)

Kauno menininkų namai ir edukacinė platforma Kitas Kinas tęsia dokumentinių filmų peržiūrų ciklą „Common People“ ir lapkričio 27 d. 19 val. kviečia į išskirtinę filmo „Portrait of Jason“ (rež. Shirley Clarke, 1967 m.) peržiūrą.

Drąsus, provokuojantis ir novatoriškas „Jasono portretas“ buvo vienas iš pirmųjų LGBT filmų, kurį rimtai priėmė plačioji auditorija. Ši juosta iki šiol nepraranda aktualumo ir išlieka vienu ryškiausiu JAV nepriklausomo kino kūrėjų filmu.

(Please scroll down for the English version)

Vieną 1966 m. gruodžio 3 dienos vakarą režisierė Shirley Clarke su draugais dvylika valandų bendravo su Jasonu Holiday apie jo gyvenimą, meiles, darbą ir įsitikinimus. Trisdešimt trejų Jasonas, užsiimantis prostitucija ir svajojantis apie naktinio klubo pramogų organizatoriaus karjerą, paperka auditoriją istorijomis apie pykčius su šeima, augant Trentone, apie orgijas, kuriose teko lankytis, ir prostituciją, kuri suformavo jo, kaip juodaodžio gėjaus gyvenimo modelį.

Jis apibūdina savo gyvenimą laukdamas, kol išsipildys svajonė: „Aš uždarbiauju įvairiais būdais. Galiu būti tarnaite, vyresniuoju liokajumi, tarnu – galiu daryti bet ką, kad tik nereikėtų strigti darbe nuo 9 iki 17 … Aš bijau atsakomybės ir savęs, nes esu gana bauginantis vyrukas… Turiu omeny, kad niekam nelinkiu blogo, bet žala būna padaryta.“

„Portrait of Jason“ – tai filmas, kuriame Jasonui Holiday valandai ir keturiasdešimt penkioms minutėms skiriamas visas ekranas. Per tą laiką jis atsiskleidžia taip atvirai, kaip niekas kitas kino filmų ar literatūros istorijoje. Ir vis dėlto, kiek tame tiesos, o kiek vaidybos? Shirley Clark filmai visuomet tyrinėjo ribą tarp cinéma vérité (tiesos kinas) ir fikcijos, tačiau šį filmą vienareikšmiškai galime vadinti šedevru jos filmografijoje.

Atlaikęs laiko išbandymus, šiandien filmas primena apie tai, kaip pasaulis, Pilietinių teisių judėjimo įkarštyje iki pat Stonewallo riaušių, atrodė homoseksualaus juodaodžio vyro akimis. 2015 m. nacionalinė JAV biblioteka atrinko filmą išsaugojimui Nacionaliniame filmų registre kaip „reikšmingą kultūriniu, istoriniu ar estetiniu požiūriu“. „Portrait of Jason“ – neabejotinai vienas jautriausių ir kompleksiškiausių režisierės Shirley Clarke darbų. Spalio mėnesį Shirley Clarke būtų šventusi 100-ąjį gimtadienį.

Rež. Shirley Clarke
Dokumentinis, biografinis, JAV, 1967, anglų k., 105 min.

Bilieto kaina – 3 EUR (2 EUR moksleiviams, studentams, senjorams, neįgaliesiems). Bilietus galima įsigyti renginio vietoje ir „Tiketa“ kasose bei interneto svetainėje.

Ciklas „Common People“ (liet. k. „paprasti žmonės“) siekia diskutuoti ne tik apie filmų turinį, bet ir apie dokumentinio kino reiškinį apskritai. Cikle keliami klausimai, susiję su dokumentinio kino kūrimo etika, režisūriniais sprendimais. Filmuoti ar nefilmuoti? Kada režisierius (-ė) peržengia artumo su savo subjektu ribą? Ar dokumentinis kinas turėtų atspindėti tikrovę ar kūrėjo viziją? Apie tai diskutuojama bei kalbama žvelgiant į kino filmus, kurių centre – savo istorijas pasakojantys žmonės: jautrūs, ne visada pritampantys, kūrybingi ir ekscentriški.

Filmo peržiūra yra dalis Kauno menininkų namų 48-ojo gimtadienio savaitės renginių.

Share Post :

More Posts

Parašykite komentarą