fbpx
Kitas Kinas Kitas Kinas

Filmo “Mlad I zdrav kao ruza/Young and Healthy as a Rose” (1971) peržiūra

Gegužės 23 d. 19 val. Kauno menininkų namuose vyks filmo „Jaunas ir sveikas kaip rožė“ (angl. k. „Young and Healthy as a Rose“, serb. k. „Mlad i zdrav kao ruža“, rež. Jovan Jovanović, 1971 m.) seansas. Šis renginys – šeštoji nepriklausomų filmų ciklo dalis.

„Jaunas ir sveikas kaip rožė“ – pirmasis Serbų kino režisieriaus Jovan Jovanović pilno metražo filmas. Tai – stiprus ir itin įžvalgus režisūrinis debiutas, rezonuojantis su publika tiek dabar, tiek jam vos pasirodžius, ir, metams bėgant, įgavęs kone pranašiškų savybių. Filmas pasakoja istoriją apie jauno nusikaltėlio iškilimą nuo tipinio visuomenės atsiskyrėlio iki Belgrado mafijos vado, kartu apžvelgdamas ištisą nusikalstamumo, narkotikų ir geležinės slaptosios policijos rankos spektrą Serbijoje.

Tai – poetiškesnis žvilgsnis už Holivudo filmus, tačiau jame daugiau realizmo negu „Traukinių žymėjime“ (angl. k. „Trainspotting“). Jauną Robertą de Niro filme „Taksi vairuotojas“ (angl. k. „Taxi driver“) primenančio pagrindinio „Jaunas ir sveikas kaip rožė“ veikėjo vaidmuo dažnai vadinamas geriausiu aktoriaus Dragan Nikolić, autentiškojo tuometinio regiono sekso simbolio, pasirodymo ekrane. Filme jis teigia: „aš esu ateitis“, nuspėdamas šio regiono ateities chaosą.

J. Jovanović buvo laikomas itin daug vilčių teikiančiu naujojo Jugoslavijos kino chuliganu po pirmųjų savo dokumentinių filmų, susilaukusių tarptautinio dėmesio. Režisieriaus pilnametražiame debiute atsispindinti chaotiška ankstyvojo, dar neprasidėjusio pankroko judėjimo, ir „Dogme 95“ avangardinio kino stiliaus estetika buvo nepriimtina tiek Jugoslavijos žiniasklaidai, tiek visuomeninėms organizacijoms, kritikavusioms šį filmą už socialistinių vertybių įžeidinėjimą ir vadinusioms jį politiškai nepriimtinu. „Jaunas ir sveikas kaip rožė“ oficialiai nebuvo uždraustas, tačiau kino teatruose bei televizijoje nebuvo rodomas iki 2006 m.

Žvelgiant į šį filmą iš dabarties perspektyvos, ryškėja jo drąsi socialistinių visuomeninių vertybių, vartotojiškumo, jaunimo maišto, slaptosios policijos organizacijos ir nusikalstamumo satyra. Nors filmo siužetas įtraukia savo chaotiškumu ir improvizuotu dialogu, bene labiausiai jis žavi savo pranašišku, ironišku žvilgsniu į Jugoslavijos ateitį.

Filmas bus rodomas originalo kalba su angliškais subtitrais.
Kiekvienas žiūrovas pats sprendžia, kiek norėtų paremti renginį. Rekomenduojama auka – 3 EUR. Surinktos lėšos bus skiriamos tolimesnių ciklo filmų licencijų įsigijimui.

Share Post :

More Posts

Parašykite komentarą